ضرورت داشتن برنامه تمرینی

آیا تاکنون به این مسئله اندیشیده‌اید که علی‌رغم صرف مدت‌زمان طولانی برای تمرین‌های ورزشی چرا به نتیجه دلخواه نرسیده‌اید؟ فکر می‌کنید دلیل آن چه چیزی باشد؟ علت نتیجه نگرفتن بسیاری از ورزشکاران ریشه در نداشتن برنامه تمرینی مناسب و صحیح دارد. درواقع عدم وجود برنامه در فعالیت‌های ورزشی همانند زندگی بدون برنامه‌ای است که هدف آن از طلوع خورشید تا غروب مشخص نیست. در ادامه با ضرورت داشتن برنامه تمرینی مناسب همراه ما باشید.

چرا باید یک برنامه تمرینی مناسب داشته باشیم؟

آیا برای انجام ورزش برنامه دارید یا بدون هدف شروع به انجام تمرین‌های ورزشی می‌کنید؟ آغاز یک ورزش حرفه‌ای بدون داشتن برنامه همانند دوچرخه‌سواری است که قصد راندن یکی ماشین سنگین را دارد و در آخر نیز موفق نخواهد شد.
توجه داشته باشید که بسیاری از افراد به برنامه‌ای حرفه‌ای برای ورزش‌ها و تمرین‌های خود نیاز دارند. شما باید برنامه‌ریزی را به‌عنوان یک اصل طلایی دنبال کنید و در تمامی کارهایتان از جمله ورزش، یک برنامه مناسب داشته باشید.

برنامه تمرین جامع لو شولر، روزنامه‌نگار و نویسنده کتاب‌هایی درباره سلامت و ورزش مردان است. او اعتقاد دارد تمرین هنگامی شروع می‌شود که با اهدافی از قبیل داشتن ماهیچه‌های قوی، کاهش وزن و آمادگی برای رقابت‌های ورزشی همراه باشد.

توجه کنید که طرح یک برنامه تمرینی برای رسیدن به موفقیت هرگز کار دشواری نخواهد بود. بدون یک برنامه حرفه‌ای، تمرین‌های شما ممکن است بیهوده باشند. افراد دارای وزن، قد، سن و شرایط بدنی متفاوتی هستند؛ بنابراین باید از برنامه تمرینی مناسب خود استفاده کنند. موفقیت در ورزش زمانی میسر می‌شود که پس از گذشت مدت کوتاهی خود را بی‌نیاز از آن ندانید. اگر چنین باشد نه‌تنها بدن شما از مسیر موردنظر دور می‌شود؛ بلکه با آسیب‌های شدید نیز مواجه خواهد شد.

به‌طورکلی برنامه‌های تمرینی را می‌توان نوعی نقشه راه قلمداد کرد که گام‌های بعدی رسیدن به هدف را مشخص می‌کنند. این گام‌ها برای دستیابی به موفقیت انگیزه شما را بالا می‌برند. به‌علاوه به شما اجازه می‌دهند تا با پیگیری برنامه‌ها و تلاش‌های خود، رسیدن به نتیجه دلخواه را لمس کنید. اگر زمانی مابین برنامه‌های تمرینی شما توقف ایجاد شد، سعی کنید مجدداً آن را از سر بگیرید.

برنامه ورزش

دقت کنید که پیش از به کار بردن برنامه‌های تمرینی حتماً با پزشک خود مشورت کنید تا دچار صدمه نشوید.

مزیت بهره‌مندی از یک برنامه تمرینی مناسب

داشتن یک برنامه ورزشی مناسب از سردرگمی شما جلوگیری می‌کند و تأثیرات مثبتی را برایتان به ارمغان می‌آورد. حتی برای یک تمرین در خانه حسابی نیاز به برنامه ای جامع و پیوسته دارید. در ادامه با چندین مزیت ارزشمند داشتن برنامه تمرینی مناسب آشنا خواهید شد:

۱- هدفمند کردن تمرین‌های ورزشی

اولین مزیت و نتیجه بهره‌مندی از یک برنامه تمرینی مناسب مشخص شدن اهداف طولانی‌مدت شما است. این اهداف به هدف‌های کوتاه‌مدت تبدیل‌شده و برایتان قابل‌دستیابی می‌شوند. دقت کنید که دستیابی به یک هدف، نشانه پشت سر گذاشتن یک مانع در مسیر دستیابی به اهداف طولانی‌تر است. برای حرکت در مسیر هدفمند شده، تنها کافی است که با توجه به دستورالعمل‌ها پیش بروید.

۲- جلوگیری از اتلاف وقت

داشتن برنامه مناسب از اتلاف وقت شما جلوگیری کرده و بر احساس مسئولیت شما می‌افزاید. این مهم آگاهی نسبت به گام بعدی حرکت را نشان می‌دهد و از ایجاد سردرگمی در روند اجرای تمرین جلوگیری می‌کند. داشتن برنامه، زمان تلف‌شده برای تمرین‌های ناکارآمد را کاهش داده و شما را در مسیر مناسبی قرار می‌دهد.

۳- جلوگیری از آسیب دیدن اندام‌های بدن

داشتن برنامه تمرینی مناسب به شما کمک می‌کند تا با برنامه‌ریزی پیش بروید. برنامه‌ریزی سبب می‌شود هر تمرین در زمان مناسب خود انجام‌ گیرد و از آسیب رسیدن به اندام‌های بدن جلوگیری شود.

۴- رسیدن به اندام ایده آل و حفظ سلامتی

طراحی برنامه برای تناسب‌اندام یکی از بهترین روش‌ها برای حفظ سلامتی و رسیدن به اندام ایده آل است. در برنامه‌های تمرینی از تمرینات هوازی استفاده کنید تا بیشترین بهره را ببرید.

۵- امکان شرکت در مسابقه‌های ورزشی

برنامه تمرینی برای ورزشکاران حرفه‌ای بسیار بااهمیت است. آن‌ها به کمک این برنامه، تغذیه، خواب و تمرین‌های تعادلی و… را دنبال می‌کنند.

سخن پایانی
سعی کنید برای تمامی کارهایتان از جمله ورزش برنامه‌ریزی کنید. داشتن برنامه مناسب شما را به‌سرعت در جهت رسیدن به اهدافتان پیش خواهد برد. برنامه خوب تمرینی بسته به نوع ورزش، قد، وزن، جنسیت و… تهیه می‌شود. از این‌جهت نباید از برنامه‌های تمرینی سایر افراد استفاده کنید؛ زیرا با این کار از مسیر اصلی رسیدن به هدفتان دور و دورتر می‌شوید. برای دستیابی به شرایط ایده آل خود از فردی متخصص و حرفه‌ای بخواهید که برنامه‌ای برایتان تهیه کند تا تأثیرات شگفت‌انگیز آن را مشاهده کنید.

جهت اخذ برنامه تمرینی اختصاصی خود ازمشاوره تمرین استفاده کرده یا با شماره۰۹۱۲۶۴۸۸۶۰۷ تماس بگیرید.

 

منابع:

saeed-ardalan.com/
tanvarz.ir/
betterhealth.vic.gov.au/
myfitroad.com/

elmevarzesh.com/
nilgoon-mag.com/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *