تاثیر مصرف آب در تمرینات ورزشی

اهمیت مصرف آب در ورزش نکته ای مهم و از نظر پزشکی قابل توجه است. آب بعد از اکسیژن، حیاتی‌ترین عنصر موردنیاز بدن محسوب می‌شود. کمبود آب می‌تواند تغییرات محسوسی در فعالیت‌های جسمی و ذهنی افراد ایجاد کند.
ورزشکاران حرفه‌ای باید هنگام ورزش، فکری برای تأمین آب بدن خود کنند. پزشکان معتقدند کاهش آب بدن هنگام فعالیت ورزشی، خستگی، گرفتگی عضلات، استرس و گرمازدگی را به همراه دارد که این موارد منجر به افت عملکرد ورزشکاران می‌شوند. تنها راه چاره نوشیدن آب به‌اندازه و به‌صورت مرتب است. در این مقاله با اهمیت مصرف آب در ورزش آشنا می‌شوید.

مصرف آب در حین ورزش و تاثیر آن

نقش آب در بدن چیست؟

اگر بگوییم تک‌تک سلول‌های بدن شما از آب تشکیل‌شده‌اند، اغراق نکرده‌ایم. بخش عمده‌ای از خون تمام موجودات از آب تشکیل‌شده و این ماده برای واکنش‌های بیوشیمیایی، متابولیسم و سوخت‌وساز بدن بسیار اهمیت دارد.
زندگی مفاصل، استخوان‌ها و پوست بدن هم از آب تأمین می‌شود و در یک جمله می‌توان گفت تمام‌اندام‌های بدن شما با آب فعالیت می‌کنند. از همین رو مصرف آب در ورزش مورد توجه قرار می‌گیرد.

در طول روز چقدر باید آب بنوشیم؟

مصرف آب برای هر فرد به موارد متعددی بستگی دارد. سن، جنس، نوع زندگی، موقعیت جغرافیایی، دمای محیط زندگی و فعالیت ورزشی مواردی هستند که در میزان مصرف آب هر فرد مؤثر است.
بدن یک انسان با وزن ۷۰ کیلوگرم در حالت عادی به ازای هر کیلوکالری مصرف انرژی، به ۱ میلی‌لیتر آب نیاز دارد که در طول روز برابر است با حدود ۶ تا ۸ لیوان آب، اما این میزان برای ورزشکاران متفاوت است. یک فوتبالیست در هر ساعت باید ۵۰۰ تا ۱۰۰ میلی‌لیتر معادل ۴ لیوان آب بیشتری بنوشد. اهمیت مصرف آب در ورزش و برای ورزشکاران بیشتر از افراد عادی است.

کم‌آبی و تأثیر آن بر کارایی ورزشکاران

کم‌آبی تأثیرات منفی فراوانی روی عملکرد ورزشکاران دارد. در نگاه دقیق‌تر، کم‌آبی خفیف تا میزان ۱ درصد وزن بدن، باعث ایجاد سردرد و سرگیجه و کاهش زمان عکس‌العمل ورزشکاران می‌شود.
اگر این میزان به ۳ درصد برسد توانایی ورزشکار افت می‌کند و کیفیت فعالیت‌های او دچار اختلال می‌شود. چنانچه کم‌آبی به ۴ درصد وزن بدن برسد، حدود ۳۰ درصد از توانایی‌های ورزشکار به‌طورکلی مختل می‌شود.

اهمیت مصرف آب در ورزشاهمیت مصرف آب در ورزش

با توجه به دلایلی که تاکنون گفته شد، ضروری است که ورزشکاران، قبل، حین و بعد از ورزش مایعات کافی مصرف کنند. در ادامه به میزان مصرف آبی که توسط کارشناسان برای ورزشکاران پیشنهادشده اشاره می‌کنیم:

۱. قبل از شروع ورزش

پزشکان ورزشی معتقدند ۳ ساعت قبل از تمرین یا مسابقه، نوشیدن ۲ تا ۳ لیوان آب ضروری است. به مدت ۲ ساعت قبل از تمرین نوشیدن حدود ۲ لیوان و یک ساعت قبل از تمرین نوشیدن یک لیوان آب توصیه می‌شود.

۲. هنگام ورزش

برای جبران آب از دست رفته بدن لازم است تا هر ۱۵ تا ۲۰ دقیقه یک‌بار، حدود ۱٫۵ لیوان آب بنوشید. نوشیدن مایعات سرد (نه یخ) هنگام ورزش بهتر است؛ زیرا حرارت مرکزی بدن را سریع‌تر کاهش می‌دهند.

۳. بعد از ورزش

بعد از ورزش حتماً باید آب بنوشید. برای تعیین میزان آبی که بدن شما بعد از انجام حرکات ورزشی نیاز دارد می‌توانید خود را وزن کنید. اگر ۵۰۰ گرم کاهش وزن داشتید، باید حدود ۵۰۰ میلی‌لیتر آب بنوشید.

پیشنهاد به افراد با ذائقه متفاوت برای مصرف آب در ورزش

ورزشکارانی که ذائقه آن‌ها مانع از نوشیدن آب موردنیاز هنگام ورزش می‌شود، بهتر است آب‌میوه، آب‌معدنی طعم‌دار، نوشابه‌های ورزشی و یا لیموناد را جایگزین آب کنند. این ورزشکاران می‌توانند بعد از ورزش، مواد غذایی حاوی آب فراوان نظیر هندوانه، گوجه، خیار، کاهو و سوپ را مورداستفاده قرار دهند.

چند نکته نهایی برای ورزشکاران درباره مصرف آب در ورزش

اگر تمرینات ورزشی یک ورزشکار بیشتر از ۳۰ دقیقه طول بکشد، مطمئناً باید آب بنوشد. علاوه بر این اگر ورزش بیش از ۶۰ دقیقه باشد، باید کربوهیدرات و قند را نیز به آب اضافه کرد. اهمیت مصرف آب هنگام ورزش آن‌چنان زیاد است که در ورزش‌های حرفه‌ای دنیا افرادی را استخدام می‌کنند تا کمبود آب ورزشکار را در حین ورزش بسنجد و به‌طور مرتب به وی آب برساند. سردرد، سرگیجه، افت کیفیت و کاهش سرعت واکنش از مواردی هستند که در صورت بی‌توجهی در مصرف آب در ورزش به سراغتان می‌آید.

 

جهت اخذ برنامه ورزشی ختصاصی خود در منزل و دریافت مشاوره های سلامتی ورزشی از مشاوره تمرین استفاده کرده یا با شماره ۰۹۱۲۶۴۸۸۶۰۷ تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *